Dieta bezglutenowa

Dieta

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa to dieta, będąca wariantem diety podstawowej, z której wyeliminowano produkty zawierające gluten, czyli wykluczono produkty spożywcze z dodatkiem naturalnych bądź przetworzonych zbóż:
pszenicy
żyta
jęczmienia

Owies nie zawiera glutenu i jest pożądanym składnikiem diety osób na diecie bezglutenowej. Badania dowodzą, że spożywanie produktów owsianych nie skutkuje pojawieniem się objawów niepożądanych u osób, u których pojawiają się one po spożyciu pszenicy. W przypadku badań, w których stwierdzono odsetek objawów niepożądanych, po spożyciu owsa, prawdopodobnie doszło do zanieczyszczenia produktów owsianych glutenem.

U osób chorych na celiakię zaleca się nieprzerwane stosowanie diety bezglutenowej, mimo iż dieta tego typu zwiększa u nich ryzyko wystąpienia otyłości. Wiele gotowych produktów spożywczych, które nie są produktami zbożowymi, może zawierać gluten w składzie (na przykład zagęstniki na bazie skrobi pszennej w jogurtach lub bulionach).

Wyeliminowanie glutenu z diety nie ma jakiegokolwiek bezpośredniego wpływu na osoby zdrowe. Dieta bezglutenowa nie zwiększa ryzyka wystąpienia otyłości u osób zdrowych.
Stosowanie diety tego rodzaju przez osoby zarówno zdrowe, jak i chore, może mieć wpływ negatywny. Poprzez zmniejszoną podaż błonnika, dieta ta powoduje zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego a także skutkuje niedoborem witamin grupy B, witaminy D, wapnia, żelaza, cynku lub magnezu, co w konsekwencji może prowadzić do występowania zmniejszenia gęstości tkanki kostnej. Równocześnie osoby zdrowe przechodzące na dietę bezglutenową mogą przykładać większą uwagę do zdrowszego odżywiania się, między innymi unikając fast foodów i jedząc więcej warzyw.

Dieta
Dieta

Dieta, to sposób odżywiania. Termin dieta, stosowany w nauce o żywieniu człowieka ma różne znaczenia. Ogólnie wyróżnia się 4 rodzaje diet: dieta zwyczajowa (naturalna) – powszechny w danej społeczności sposób odżywiania się. W medycynie dietę tego rodzaju nazywa się dietą podstawową. dieta alternatywna – przyjęty w sposób świadomy sposób odżywiania …

Dieta
Dietetyka

Dietetyka, to nauka medyczna o żywieniu człowieka zajmująca się: zasadami żywienia człowieka zdrowego zasadami żywienia człowieka chorego oceny stanu odżywienia oceny wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia zapobiegania chorobom zależnym od żywienia kontrolowania jakości produktów żywnościowych i warunków ich przechowywania biochemicznymi podstawami żywienia prowadzenia edukacji żywieniowej psychologią żywienia technologiami gastronomicznymi. Dietetyka …

Dieta
Diety alternatywne

Pewną popularnością cieszą się alternatywne diety niskowęglowodanowe, zalecające większe spożycie tłuszczów i białek. W Polsce jest to tzw. dieta Kwaśniewskiego (zwana żywieniem optymalnym), w innych krajach popularna jest podobna dieta Atkinsa. Diety te stoją jednak w ostrej sprzeczności z powszechnie akceptowanymi przez większość ośrodków naukowych zajmujących się kwestiami zdrowego odżywiania, …