Dieta Ornisha

Dieta

Dieta Ornisha to stworzona w 1977 r. przez dr. Deana Ornisha z University of California, San Francisco niskotłuszczowa laktoowowegetariańska dieta, ograniczająca produkty wysokotłuszczowe, cukry rafinowane, produkty wysokoprzetworzone i białko zwierzęce poprzez grupowanie produktów w pięć grup od najzdrowszych do najmniej zdrowych.

Oprócz zmiany nawyków żywieniowych, ważnymi elementami towarzyszącymi diecie są aktywność fizyczna, unikanie stresu i wzmacnianie relacji społecznych.

Dieta ma niską zawartość tłuszczu, rafinowanych węglowodanów i białka zwierzęcego, co według Ornisha sprawia, że jest to dieta idealna. Ale to nie tylko dieta: kładzie również nacisk na ćwiczenia, zarządzanie stresem i relacje. Na przykład, jeśli chodzi o odżywianie, Ornish dzieli żywność na pięć grup, od najbardziej (grupa pierwsza) do najmniej (grupa pięć) zdrowa. To różnica na przykład między chlebem pełnoziarnistym a herbatnikami, między parami sojowymi a wieprzowiną lub wołowiną.

Jeśli chodzi o ćwiczenia, Ornish kładzie nacisk na ćwiczenia aerobowe, trening oporowy i elastyczność; Ty decydujesz, co robisz i kiedy. Aby poradzić sobie ze stresem, możesz skorzystać z głębokiego oddychania, medytacji i jogi. Znajdź kombinację, która Ci odpowiada i zarezerwuj codziennie trochę czasu na ćwiczenia. Wreszcie, Ornish mówi, że spędzanie czasu z tymi, których kocha i szanujecie, oraz poleganie na nich o wsparcie, może mieć duży wpływ na twoje zdrowie w dobry sposób.

Cała żywność, dieta roślinna składa się głównie z owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i roślin strączkowych, minimalnie przetworzonych i o niskiej zawartości tłuszczu, cukru i rafinowanych węglowodanów. Ale to nie tylko dieta: kładzie również nacisk na ćwiczenia, zarządzanie stresem i relacje

Dieta
Dieta

Dieta, to sposób odżywiania. Termin dieta, stosowany w nauce o żywieniu człowieka ma różne znaczenia. Ogólnie wyróżnia się 4 rodzaje diet: dieta zwyczajowa (naturalna) – powszechny w danej społeczności sposób odżywiania się. W medycynie dietę tego rodzaju nazywa się dietą podstawową. dieta alternatywna – przyjęty w sposób świadomy sposób odżywiania …

Dieta
Dietetyka

Dietetyka, to nauka medyczna o żywieniu człowieka zajmująca się: zasadami żywienia człowieka zdrowego zasadami żywienia człowieka chorego oceny stanu odżywienia oceny wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia zapobiegania chorobom zależnym od żywienia kontrolowania jakości produktów żywnościowych i warunków ich przechowywania biochemicznymi podstawami żywienia prowadzenia edukacji żywieniowej psychologią żywienia technologiami gastronomicznymi. Dietetyka …

Dieta
Diety alternatywne

Pewną popularnością cieszą się alternatywne diety niskowęglowodanowe, zalecające większe spożycie tłuszczów i białek. W Polsce jest to tzw. dieta Kwaśniewskiego (zwana żywieniem optymalnym), w innych krajach popularna jest podobna dieta Atkinsa. Diety te stoją jednak w ostrej sprzeczności z powszechnie akceptowanymi przez większość ośrodków naukowych zajmujących się kwestiami zdrowego odżywiania, …