Laktowegetarianizm

Dieta

Laktowegetarianizm to odmiana wegetarianizmu wyłączająca z diety poza mięsem (w tym mięsem ryb) również jaja – oprócz produktów pochodzenia roślinnego spożywa się mleko i jego przetwory. W skali świata jest to dieta najczęściej występująca odmiana wegetarianizmu, choć wśród Europejczyków częstszy jest owolaktowegetarianizm.

W Indiach lakto wegetarianizm jest uważany za synonim wegetarianina, podczas gdy jedzenie jajek jest uważane za formę diety niewegetariańskiej. Koncepcja i praktyka lakto- wegetarianizmu wśród znacznej liczby ludzi pochodzi ze starożytnych Indii . W innych częściach świata wegetarianizm ogólnie odnosi się do ovo-lakto-wegetarianizmu , pozwalając na włączenie jaj do diety.

Laktowegetarianie mogą spożywać do woli wszelkie produktów pochodzenia roślinnego oraz artykuły na bazie mleka. Laktowegetarianizm jest dietą niezwykle popularną wśród wschodnich kultur. Diety lakto-wegetariańskie są popularne wśród niektórych wyznawców wschodnich tradycji religijnych, takich jak dżinizm , hinduizm , buddyzm i sikhizm . Rdzeniem ich przekonań stojących za dietą lakto-wegetariańską jest prawo ahimsy , czyli niestosowanie przemocy.

Dieta
Dieta

Dieta, to sposób odżywiania. Termin dieta, stosowany w nauce o żywieniu człowieka ma różne znaczenia. Ogólnie wyróżnia się 4 rodzaje diet: dieta zwyczajowa (naturalna) – powszechny w danej społeczności sposób odżywiania się. W medycynie dietę tego rodzaju nazywa się dietą podstawową. dieta alternatywna – przyjęty w sposób świadomy sposób odżywiania …

Dieta
Dietetyka

Dietetyka, to nauka medyczna o żywieniu człowieka zajmująca się: zasadami żywienia człowieka zdrowego zasadami żywienia człowieka chorego oceny stanu odżywienia oceny wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia zapobiegania chorobom zależnym od żywienia kontrolowania jakości produktów żywnościowych i warunków ich przechowywania biochemicznymi podstawami żywienia prowadzenia edukacji żywieniowej psychologią żywienia technologiami gastronomicznymi. Dietetyka …

Dieta
Diety alternatywne

Pewną popularnością cieszą się alternatywne diety niskowęglowodanowe, zalecające większe spożycie tłuszczów i białek. W Polsce jest to tzw. dieta Kwaśniewskiego (zwana żywieniem optymalnym), w innych krajach popularna jest podobna dieta Atkinsa. Diety te stoją jednak w ostrej sprzeczności z powszechnie akceptowanymi przez większość ośrodków naukowych zajmujących się kwestiami zdrowego odżywiania, …