Miody przelewickie

Miody

Miody przelewickie to regionalny produkt pszczelarski, charakterystyczny dla gminy Przelewice (powiat pyrzycki). 6 marca 2012 wpisany na polską listę produktów tradycyjnych (zgłaszającymi byli Ewa i Olgierd Kustosz).

Miody przelewickie wytwarzane są od drugiej połowy lat 40. XX wieku – w 1946 w Kłodzinie osiadła wielkopolska rodzina, która przywiozła sześć rodzin pszczelich. Hodowla pszczół rozrastała się – w latach 70. XX wieku założono pierwsze koło pszczelarskie (w samych Przelewicach w 1974). W latach 70. i 80. XX wieku hodowlą zajmowało się około 40–55 osób. W Przelewicach były 53 pnie pszczele. Miód do lat 90. XX wieku dostarczano do skupu w Lipianach (Rejonowa Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska w Stargardzie). W 2011 utrzymywano 995 pni pszczelich, a liczba członków koła wynosiła 25 osób. Najaktywniejsza społeczność pszczelarska zamieszkiwała (oprócz Przelewic) wsie: Lucin, Bylice, Rosiny, Jesionowo, Myśliborki, Przywodzie, Ślazowo, Kluki, Kłodzino, Żuków, Gardziec, Topolinek, Kosin i Płońsko.

Jako miody przelewickie wytwarzane mogą być miody: wielokwiatowy, lipowy, nektarowo-spadziowy, rzepakowy, gryczany, wrzosowy, bławatkowy, nawłociowy i faceliowy (płynne i skrystalizowane). Pożytek pochodzi przede wszystkim z terenu gminy Przelewice, w tym tamtejszego Ogrodu Dendrologicznego. Właściwości organoleptyczne i smakowe uzależnione są od poszczególnych gatunków, co reguluje wpis na listę produktów tradycyjnych.

Miody
Miody wałeckie

Miody wałeckie to regionalny produkt pszczelarski, charakterystyczny dla powiatu wałeckiego. 22 lutego 2013 wpisany na polską listę produktów tradycyjnych (zgłaszającym był Walenty Pawłowski z Rejonowego Koła Pszczelarzy w Wałczu). Tradycje pszczelarskie okolic Wałcza sięgają czasów międzywojennych. Lokalne gospodarstwa posiadały ule, które częstokroć miały nieszablonowe formy, zwłaszcza miniaturowych domków lub bałwanów. …

Miody
Miody Puszczy Barlineckiej

Miody Puszczy Barlineckiej to regionalny produkt pszczelarski, charakterystyczny dla gminy Barlinek (powiat myśliborski). 5 września 2013 wpisany na polską listę produktów tradycyjnych (zgłaszającymi byli Maria i Jan Kołosowscy). Miody Puszczy Barlineckiej produkowane są przez pszczelarzy z Barlinka oraz okolic tego miasta. Nektar oraz pyłek pozyskiwane są m.in. z terenów Barlinecko-Gorzowskiego …

Miody
Miody z Lasu Świętej Marii

Miody z Lasu Świętej Marii to regionalny produkt pszczelarski, charakterystyczny dla gminy Bierzwnik (powiat choszczeński). 29 lipca 2013 wpisany na polską listę produktów tradycyjnych (zgłaszającym był Janusz Matyjasik). Wytwarzanie lokalnych miodów w Bierzwniku ma ponad 700-letnią tradycję, związaną z tamtejszym opactwem cysterskim. Nazwa jest związana z terytorium opactwa, które zwano, …