Protonauka

Wiedza

Protonauka to obszar badań, w którym nie rozwinęła się jeszcze ścisła praktyka naukowa typowa dla dziedzin o dłuższej tradycji.

Protonauka jest wysoce spekulatywna. Analogicznie jak paranauka, ma zazwyczaj tendencję do stabilizacji i wzrostu rygoru badań, przemieniając się w typową naukę.

Przykładem protonauki były alchemia i astrologia, które ewoluowały w chemię oraz astronomię. Współczesne praktykowanie alchemii czy astrologii jest już jednak uważane za pseudonaukę.

Z powodu braku oficjalnej klasyfikacji uznanie jakiegokolwiek obszaru badań za protonaukę jest sytuacją kontrowersyjną.

Wiedza
Neuralterapia

Neuralterapia to metoda którą opracowali w latach 20. XX wieku dwaj niemieccy lekarze o nazwisku Huneke, bracia Ferdynand i Walter. Pierwszy z nich podczas dożylnego podawania pacjentce leku na reumatyzm, zawierającego prokainę, zaobserwował, że zastrzyk w sposób natychmiastowy usunął chroniczną migrenę pacjentki. Wkrótce lekarz przekonał się, że zastrzyki ze środków …

Wiedza
Medycyna komplementarna

Medycyna komplementarna, medycyna alternatywna, medycyna integracyjna – odnosi się do szerokiego zakresu praktyk zdrowotnych, które nie są częścią tradycji danego kraju ani medycyny konwencjonalnej, biomedycyny, oraz nie są zintegrowane z dominującym systemem opieki zdrowotnej. W niektórych krajach są stosowane zamiennie z medycyną tradycyjną. W Polsce medycyna komplementarna stosowana jest podczas …

Wiedza
Placebo

Placebo to substancja lub działanie (np. zabieg chirurgiczny) obojętne, niemające wpływu na stan zdrowia pacjenta, podawane choremu jako terapia. Chory nie wie, że to, co zastosowano, nie jest prawdziwym leczeniem, zaś wszystko (dla leku głównie: wygląd, zapach, smak, konsystencja), oprócz leczniczych właściwości placebo jest takie samo, jak rzeczywistej terapii. Często …